ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسئله ی جبر و اختیار انسان و قانون جذب...
10-15-2014, 01:30 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 10-15-2014 01:04 PM، توسط ناردونه.)
ارسال: #1
مسئله ی جبر و اختیار انسان و قانون جذب...
سرنوشت هر کس از روز نخست، بدون اطلاع و حضور او، از طرف خداوند تعیین شده، بنا بر این هر کس با سرنوشت معینی از مادر متولد می‌شود که قابل دگرگونی نیست. هر انسانی نصیب و قسمتی دارد که ناچار باید به آن برسد. چه بخواهد و چه نخواهد. کوشش‌ها برای تغییر سرنوشت بیهوده است. بنا بر این تفسیر،‌ بدیهی است که انسان موجودی مجبور و بی اختیار است.

نقش انسان نه تنها مغایر با سرنوشت نیست، بلکه جزئی از همان سرنوشت است. سرنوشت و تقدیر انسان چنین است که او سرنوشت خود را تعیین نماید. در واقع اختیار داشتن انسان جزئی از تقدیرات الهی است.

تردیدی نیست که خداوند برای هر چیزی علت‌ها و اسباب هایی قرار داده که هستی و مشخصات آن بستگی به آن‌ها دارد. این طور نیست که هر چه در جهان پدید می‌آید، بدون رابطه با قبل و بعد و صرفاً اتفاقی و بی حساب باشد. همان گونه که در بارش برف و باران و ... عواملی دخالت دارد و هرگز چنین کاری بی علل و اسباب انجام نمی‌پذیرد، همچنین کارهای بشر از روی تصادف و اتفاق از او سر نمی‌زند، بلکه نخست چیزی را تصور می‌کند، سپس به آن می‌اندیشد و پس از آن که فایده واقعی یا پنداری آن را پذیرفت،‌ در انجام آن می‌کوشد. پس وقوع هر حادثه ای در جهان علت و سببی دارد . این نظامی است تخلف ناپذیر و خداوند چنین مقرّر کرده است.

بدیهی است این مسئله با اصل آزادی و اختیار انسان هم منافات ندارد،‌ زیرا اختیار و آزادی یکی از اسباب و علل است؛ یعنی خداوند خواسته و مقدّر نموده که بشر کارهای خود را به اراده خود انجام دهد و سرنوشت خویش را رقم زند.

این که می‌گوییم کارهای انسان هم به اختیار خود او است و هم قضا و قدر الهی دخالت دارد، به همین معنی است که خدا اراده فرموده و مقدّر کرده که بشر سرنوشت خود را تعیین کنند. بشر مختار و آزاد آفریده شده، یعنی به او عقل و فکر و اراده داده شده است. بشر در کارهای ارادی خود مانند سنگ نیست که او را از بالا به پایین رها کرده باشند و تحت تأثیر عامل جاذبه زمین خواه نا خواه به طرف زمین سقوط کند. نیز مانند گیاه نیست که تنها یک راه محدود در جلوی او هست و همین که در شرایط معین رشد و نمو قرار گرفت، خواه ناخواه مواد غذایی را جذب و راه رشد و نمو را طی می‌کند.

هم چنین مانند حیوان نیست که به حکم غریزه کارهایی انجام دهد. بشر همیشه خود را در سر چهار راه هایی می‌بیند . هیچ گونه اجباری که فقط یکی از آن‌ها را انتخاب کند ندارد . سایر راه‌ها بر او بسته نیست. انتخاب یکی از آن‌ها به نظر و فکر و اراده او مربوط است؛ یعنی طرز فکر و انتخاب او است که یک راه خاص را معین می‌کند.

پس تقدیر خداوندی این است که بشر افعال خود را از روی اختیار انجام دهد، نه این که تقدیر ، او را به انجام یک طرف مجبور سازد. انسان به هر سو که رو آورد، همان قضا و قدر او است که با دست خود آن را انتخاب می‌کند.

انسان فقط یک نوع سرنوشت ندارد، بلکه سرنوشت‌های گوناگونی در پیش دارد که ممکن است هر کدام از آن‌ها جانشین دیگری گردد، مثلاً اگر کسی بیمار شود و معالجه کند و نجات پیدا کند، به موجب سرنوشت و قضا و قدر است. نیز اگر معالجه نکند و رنجور بماند و یا بمیرد، آن نیز به موجب سرنوشت و قضا و قدر است.

درست است که تا قانون علیت که منتهی به فرمان خداست، نباشد، دیوار شکسته سقوط نخواهد کرد، اما همان خداوند به من عقلی داده که آن خود ، یک حلقه از سلسله قانون علیت است و یک عامل بازدارنده در برابر این گونه حوادث. البته دیوار عقل و شعور ندارد و بدون اعلام قبلی و طبق علت های خاص خود سقوط می‌کند. اما می‌توانم به قدر الهی پناه ببرم؛ یعنی با عقل خود چنان محل نشستن را اندازه گیری کنم که اگر دیوار سقوط کند روی من نیفتد.

با یک مثال معنای قضا و قدر الهی روشن می‌شود: «اگر کسی بالای بام ایوانی خود را روی زمین بیفکند و بگوید: اگر مقدر است بمیرم می‌میرم و اگر مقدر است بمانم می‌مانم. این گفته درست نیست، زیرا قضا و قدر الهی این است که بشر دارای اختیار و اراده باشد . بتواند خود را از بام پرت کند و بمیرد و یا آن که از راه بام، پله پله به زیر آید و بماند. هر کدام را که انتخاب نماید، همان قضا و قدر و سرنوشت او است.

بنا بر این تعیین سرنوشت و مقدرات، به معنای تعیین علت‌ها و اسبابی است که زندگی انسان‌ها را رقم می‌زند . بخشی از اسباب و علت‌ها به وسیله انسان تحقق می‌یابد.

البته ما معتقديم كه حوادث و وقايع ريزو درشت زندگي هر فرد توسط خداوند از قبل تقدير مي شود و اين امور در دو لوح به نام «لوح محو و اثبات» و «لوح محفوظ» ثبت و ضبط است اما اين به معناي غير قابل تغيير و تبديل بودن اين امور نيست .

"آیات و اخبار دلالت دارند که همه حوادث و وقایع عالم در دو لوح ثبت است:
یکی لوح محفوظ، که هیچ گونه تغییر در آن راه ندارد و مطابق علم خداوند است.
دیگری لوح محو و اثبات، که در آن چیزی ثبت می گردد و سپس به جهت مصالح بسیاری که بر خردمندان پنهان نیست، چیز دیگری بر خلاف آن به ثبت رسد؛ مثلاً در آن نوشته شود: عمر فلانی پنجاه سال است؛ بدین معنا که مقتضای حکمت پروردگار آن است که اگر کاری انجام ندهد که موجب کوتاهی یا طولانی شدن عمر او شود، پنجاه سال عمر می‏کند".

ثبت حوادث و وقایع زندگی انسان در لوح محفوظ، به معنای رقم خوردن همه چیز از قبل نیست؛ چنان که تغییر آن به معنای نادرست و غلط بودن آن نیست؛ بلکه خداوند از آن جا که نسبت به همه امور علم قبلی دارد، می داند که بر اساس ضوابط و ساختار علّی و معلولی عالم و بر اساس اختیارات فردی، چه نتیجه ای برای هر فرد رقم می خورد و هر کس چه سرنوشتی را برای خود ترسیم می نماید. در نتیجه، اگر قرار بر حصول تغییری در این امر باشد، باز به دست خود فرد خواهد بود.

نقش قانون جذب و طلب کردن طرح الهی زندگی از خداوند هم در لا به لای این نوشته ها و تفاسیر مشهود است.
ما از طریق قانون جذب و ... از خداوند بهترینها رو میخواهیم و طلب نشون دادن بهترین راه ها رو برای رسیدن به اهدافمون داریم.
این طلب کردنها و درخواستها و استفاده از قانون جذب برمیگرده به اختیار و اراده ی انسان در تعیین سرنوشت خودش.

منبع : نت+ناردونه

تذکر جدی : هر پست اسپم در تاپیکهای تخصصی =ریموو پست بدون اطلاع قبلی+ اخطار
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط yasna ، mohade3 ، elitebride ، نیکودل ، ساحل ، SAHAR ، dhiver.sa ، farzanem40
10-15-2014, 12:47 PM
ارسال: #2
RE: مسئله ی جبر و اختیار انسان و قانون جذب...
خیلی موضوع سنگینی Smile

کامیابی تقدیر الهی من است.
 سپاس شده توسط ناردونه ، نیکودل ، ساحل ، farzanem40
10-16-2014, 04:35 AM
ارسال: #3
من اینقد به این موضوع تا حالا قکر کردم
درکش از حیطه ی ادراک من خارجه چون تناقض دارم تو ذهنم
حتی همون تغییر سرنوشتی که ما از نام میبریم رو خدا ازش اگاهه و جزو سرنوشته و از قبل خدا میدونسته

توجه:

هر گونه مطلب ارسال شده بدون ذکر منبع، حذف خواهد شد.

استفاده از مطالب سایت نیز فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.
 سپاس شده توسط elitebride ، ناردونه ، ساحل ، farzanem40
10-16-2014, 10:00 AM
ارسال: #4
منم مثل توام نیکوووووSmile اما به نظرم همه چی نمیشه تغییر داده و یه چیزایی دست ما نیست

کامیابی تقدیر الهی من است.
 سپاس شده توسط نیکودل ، ناردونه ، ساحل ، farzanem40
10-16-2014, 10:16 AM
ارسال: #5
منم همینطورم نیکو تو ذهنم خیلی تناقض هست با اینکه اگه خدا همه چی رو از قبل نوشته و میدونه پس چطور میشه گفت انسان اختیار داره؟؟؟؟؟؟؟؟و اگه انسان اختیار داره پس چطور از قبل سرنوشتت معلومه؟؟؟؟؟؟
واسه همین گیج شدم کلا دیگه فکر نمیکنم

امان از روزی که یه دوزاری ، خودشو تراول فرض کنه !!!!!
مهمترین سایزی که باید آدم بدونه سایزه (دهنشه)

اون وقته که اندازه دهنش حرف میزنه!
 سپاس شده توسط نیکودل ، ساحل ، farzanem40
10-16-2014, 10:36 AM
ارسال: #6
میدونید .... چون عقل و ادراک ما توان فهم این موضوع رو نداره نمیدونم حداقل خودم نمیتونم درک کنم

ولی یکی میگفت زندگی ماها واسه خدا مثل یه فیلم دیده شده اس

خدا اخرشو میدونه با اینکه تو کل این فیلم نقش اصلی خودمونیم و خودمون تقدیر رو رقم میزنیم ولی خدا از ته ماجرا با خبره که برامون چه اتفاقی میفته

توجه:

سپاس شده توسط mohade3 ، ناردونه ، ساحل ، farzanem40
10-16-2014, 10:38 AM
ارسال: #7
میشه گفت خدا از آینده خبر داره

این خیلی قابل قبول هست که آینده انسان رو میدونه...

دیشب برنامه شوک درباره فالگیر و رمال ها بود...درباره آینده حرف میزدن و میگفتن با موجودات ماوراء ارتباط دارن حتی بعضی از مراجعه کنندگانشون دیوونه شده بودن مدام فکر میکردن یه موجودات عجیب و غریبی رو میبینن و صداشون رو میشنون...

دیدی نیکو؟

10-16-2014, 10:42 AM
ارسال: #8
آره اون برنامه رو دیدم

موجودات ماورا الطبیعه و فالگیر ها که با این موجودات در ارتباطن نمیتونن از آینده خبر بدن چون اون موجودات هم فقط و فقط تا همین لحظه ی آدم رو میدونن

مثلا میتونن به اون فالگیر کمک کنن که اطلاعات درستی در مورد اون فرد مراجعه کننده بده ... مثلا اسم خودش اسم مادر پدرش و اینجور مسائل

یا حتی به فالگیر بگه که طرف درگیری ذهنیش چیه چون شنیدم اون موجودات توانایی خوندن ذهن رو دارن

به همین دلیل بعضی فالگیر ها که به اصطلاح خودشون موکل دارن البته اگه راست بگن، یه سری چیزارو میتونن درست تشخیص بدن

اما همه ی حرفاشون از اینده فقط حدس و گمانه و فقط ذات خداست که از آینده با خبره

توجه:

سپاس شده توسط mohade3 ، ساحل ، farzanem40
10-16-2014, 10:45 AM
ارسال: #9
نیکو جون من میخواستم برم پیش دعانویش و این حرفا سر داستاناتی که داشتم حتی چند نفرم پیدا کردم ولی ترسیدم برم

یه نفر بود که میگفتن نظر کرده هستش و شفا گرفته

یکی دیگه هم بود که میگفتن با جن ارتباط داره و کلی داستانات ترسناک ازش شنیدم دیگه نرفتم

10-16-2014, 10:52 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 10-16-2014 10:53 AM، توسط نیکودل.)
ارسال: #10
محدثه دعا ها فکر میکنی چیکار میکنن ؟

جن مگه چه قدرتی داره ؟

بین اون موجودات با انسان ها یه پرده یا دیواری وجود داره ... واسه همین نمیتونن به صورت مادی رو زندگی ادم ها تاثییر گذار باشن مگر اینکه انسانی با انجام یه سری اعمال این پرده و دیوار رو برداره و ارتباط برقرار کنه که در این صورت فقط و فقط به خوده اون فرد میتونن اثر بذارن نه دیگران

بعد این موضوع رو هم بگم

جن و انس هر دو تا هر چقدرم که قدرت داشته باشن همشون بنده ی و مخلوق خدان که حتی نقطه ی از قدرت خدا رو ندارن

ادمی هم که نظر کرده اس همینطور.... مثلا ماها میریم امامزاده متوسل میشیم میگیم ای امامزاده من فلان چیزو میخوام

اینا اشتباهه

خدا از امامزاده ها از ادم های نظر کرده از جنیان از همه ی همه هم مهربون تر و بخشنده تره هم قدرت مطلقه و همه چی دسته خودشه

پس چه بهتر اگه مشکلی داریم خواسته ای داریم فقط و فقط به خودش بگیم

اگه صلاحمون باشه دعامون اجابت میشه .... اگه صلاح نباشه اجابت نمیشه ولی در عوض دعایی که اجابت نشده خدا حتما حتما حتما یه چیز بهتر به ادم میده

نمیدونم اطلاع داری یا نه ولی عاقبت دعاهای انسان در نزد خدا سه جوره

یکی دعاهایی که اجابت میشن

یکی دعاهایی که اجابت میشن ولی با تاخیر و خیلی زمان میبره

و یکی هم دعاهایی که اجابت نمیشن ولی جاشون چیز بهتری نصیب انسان میشه

اگه ادم ها اینقدی که به فال و دعا نویس متوسل بودن نصفشو به خدا و قدرتش ایمان داشتن ( ایمان قلبی و عمیق داشتن ) هیچوقتتتتتتتتتتتتت سراغ این افراد نمیرفتن

فال گرفتن فقط جنبه ی سرگرمی داره همه هم بر حسب حدس و گمانه

توجه:

سپاس شده توسط mohade3 ، elitebride ، ساحل ، farzanem40
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان